Tenisa laukuma izmēri: Viss, kas jāzina par tenisa laukumiem

Teniss ir viens no populārākajiem sporta veidiem visā pasaulē, kuru spēlē gan profesionāli sportisti, gan amatieri brīvajā laikā. Tenisa laukums ir viens no svarīgākajiem elementiem šajā spēlē, un tā izmēri un specifikācijas ir noteiktas atbilstoši starptautiskiem standartiem. Šajā rakstā apskatīsim visu, kas jāzina par tenisa laukumiem – to izmēriem, marķējumu, segumu veidiem un aprīkojumu.

Standarta tenisa laukuma izmēri

Starptautiskie tenisa noteikumi nosaka precīzus tenisa laukuma izmērus, kas jāievēro gan vienspēlēs, gan dubultspēlēs. Pareiza laukuma lieluma ievērošana ir ārkārtīgi svarīga, lai nodrošinātu godīgu un aizraujošu spēli.

Vienspēļu laukuma izmēri

Vienspēļu tenisa laukums ir taisnstūra formas ar šādiem izmēriem:

  • Garums – 23,77 metri
  • Platums – 8,23 metri

Servju laukumi katrā laukuma pusē atrodas starp gala līniju un servju līniju, kas atrodas 6,40 metru attālumā no tīkla. Katra servju laukuma platums ir 4,115 metri, tos atdala ar īsu servju līniju pa vidu.

Dubultspēļu laukuma izmēri

Dubultspēļu laukums ir nedaudz platāks nekā vienspēļu laukums, lai spēlētājiem būtu vairāk vietas kustībai. Izmēri ir šādi:

  • Garums – 23,77 metri (tāpat kā vienspēlēs)
  • Kopējais platums – 10,97 metri
  • Attālums starp sānu dubultspēļu līnijām – 1,37 metri

Servju laukumu izmēri dubultspēlēs ir tādi paši kā vienspēlēs, tikai papildus ir dubultspēļu koridori gar malām.

Tenisa laukuma tīkla augstums un marķējums

Tenisa laukums ir sadalīts divās vienādās daļās ar tīklu, kas atrodas tieši laukuma vidū. Tīkla augstums un laukuma marķējuma līnijas ir stingri noteiktas.

Tīkla augstums un tā nozīme

Tīkla augstums tenisa laukuma vidū ir 0,914 metri, bet pie tīkla stabiem tas ir nedaudz augstāks – 1,07 metri. Tīkls ir svarīgs elements, kas ietekmē spēles gaitu. Tas sadalījums nodrošina bumbas lidojuma loka izmaiņas pēc atsišanās pret laukumu.

Tīklam ir jābūt pietiekami stingram, lai bumba no tā labi atlēktu. Tā augšējā mala ir apšūta ar baltu lenti.

Laukuma marķējuma līnijas

Tenisa laukums ir marķēts ar vairākām līnijām, un katrai no tām ir sava nozīme:

  • Gala līnijas – iezīmē laukuma galu robežas, kuru pārkāpšana nozīmē punkta zaudēšanu.
  • Sānu līnijas – norāda laukuma sānu robežas vienspēlēm. Dubultspēlēm ir papildus sānu līnijas.
  • Servju līnijas – sadala laukumu servu zonās. Serverim jātrāpa pretējā servju laukumā.
  • Centra servju līnija – atdala labo un kreiso servju zonu pa vidu.

Visām līnijām ir jābūt kontrastējošā krāsā, lai tās būtu labi saskatāmas. Līniju platums parasti ir 25-100 mm.

Tenisa laukuma seguma veidi

Tenisa laukumiem var būt dažādi segumi, katram no tiem ir savas priekšrocības un īpatnības. Seguma izvēle ietekmē bumbas atlēciena augstumu, ātrumu un rotāciju.

Cietais segums

Cietie segumi ir visizplatītākie, tos parasti veido no asfalta vai betona, pārklājot ar sintētisko materiālu kārtu. Šie laukumi ir viegli kopjami un nodrošina ātru, vienmērīgu bumbas atlēcienu. Cietie laukumi ir piemēroti agresīvam spēles stilam.

Māla segums

Māla segumu laukumi sastāv no sasmalcinātiem ķieģeļiem, kas sajaukti ar smiltīm. Šis segums palēnina bumbas ātrumu, bet veicina augstāku un lēnāku atlēcienu. Māla laukumi prasa regulāru apkopi un ir labāk piemēroti aizsardzības stilam.

Zāles segums

Zāles laukumi ir retāk sastopami, bet tie ir ļoti prestižie, piemēram, Vimbldonas turnīrs notiek tikai uz zāles. Šis dabiskais segums nodrošina zemu un ātru bumbas atlēcienu, kas veicina serve-voleja spēles stilu. Zāles laukumu uzturēšana ir sarežģīta un dārga.

Tenisa laukuma aprīkojums

Lai tenisa laukums atbilstu standartiem un drošībai, tam ir jābūt aprīkotam ar noteiktiem elementiem.

Tīkls un stabi

Tīkla stiprinājumam tiek izmantoti metāla stabi, kas atrodas 0,914 metru augstumā no zemes. Tīkls tiek nostiepts starp stabiem, tā augšējā mala ir nostabilizēta ar baltu lenti. Tīkla sānu malas ir dubultsieta, vidus daļa viensieta. Stabiem jābūt pietiekami izturīgiem, lai noturētu tīkla stiepes spriegumu.

Laukuma apgaismojums

Daudziem tenisa laukumiem ir ierīkots mākslīgais apgaismojums, lai varētu spēlēt tumšākā diennakts laikā vai telpās. Gaismekļiem jābūt izvietotiem vienmērīgi, lai nepieļautu redzes apžilbināšanu. Apgaismojuma spilgtumam jāatbilst noteiktam standartam – vismaz 500 luksiem.

Tenisa laukuma veidi bērniem

Bērnu apmācībai tenisā tiek izmantoti speciāli pielāgoti laukumi, kas atbilst viņu vecumam un spējām. Samazinātas izmērs un lēnākas bumbas ļauj ātrāk apgūt spēles pamatus.

Red grupa (U8)

Red grupas tenisa laukumi ir domāti bērniem līdz 8 gadu vecumam. To izmēri ir šādi:

  • Garums – 11-12 metri
  • Platums – 5-6 metri

Tiek izmantotas lēnākas un lielākas bumbas (25% lēnākas kā standarta). Tīkla augstums ir par 10 cm zemāks nekā pieaugušo laukumiem.

Orange grupa (U9)

Bērniem 8-9 gadu vecumā piemēroti Orange grupas laukumi, kas ir nedaudz lielāki:

  • Garums – 18 metri
  • Platums – 6,5-8,23 metri

Bumbu ātrums ir 50% no standarta, bet izmērs tāds pats kā Red grupā. Tīkla augstums tiek pazemināts par 5-10 cm.

Green grupa (U10)

Green grupas laukumi domāti bērniem līdz 10 gadu vecumam, to garums atbilst pilnam laukumam, bet platums tiek samazināts:

  • Garums – 23,77 metri
  • Platums – 6,5-8,23 metri

Izmantotas bumbas ir 25% lēnākas par standarta bumbu, bet to izmērs ir pilns. Tīkla augstums atbilst standarta laukumam.

Tenisā nepietiek tikai ar prasmēm, ir jāiepazīst arī fiziskā spēles vide. Izprotot tenisa laukuma parametrus un to nianses, var efektīvāk trenēties un rūpīgāk izplānot savu taktisku. Mēs ceram, ka šī plašā informācija par tenisa laukumiem Jums noderēs gan kā iesācējiem, gan profesionāliem tenisistiem. Laukums ir gatavs, novēlam aizraujošas spēles!

Photo of author

Kevin Iceberg

As a passionate hockey analyst and writer, I cover all aspects of the sport, from game strategies to player profiles. My goal is to provide fans with in-depth insights and keep them connected to the exciting world of hockey.