Pludmales volejbola laukuma izmēri un noteikumi

Pludmales volejbols ir aizraujošs un dinamisks sporta veids, kas kļuvis ļoti populārs gan profesionālajās sacensībās, gan atpūtas aktivitātēs pie jūras. Šis sports ne tikai sniedz lielisku iespēju aktīvi pavadīt laiku svaigā gaisā, bet arī uzlabo fizisko formu, veicina komandas sadarbību un rada pozitīvas emocijas. Lai spēle noritētu godīgi un raiti, ir svarīgi ievērot pludmales volejbola laukuma izmērus un oficiālos spēles noteikumus.

Pludmales volejbola laukuma izmēri

Pludmales volejbola spēles laukums ir taisnstūra formas laukums ar specifiskiem izmēriem un marķējumu. Precīzu laukuma izmēru un marķējuma līniju ievērošana nodrošina vienādus spēles apstākļus abām komandām un ļauj spēlētājiem pilnībā koncentrēties uz spēles taktiku un tehniku.

Oficiālie laukuma izmēri un forma

Saskaņā ar Starptautiskās Volejbola federācijas (FIVB) oficiālajiem noteikumiem, pludmales volejbola laukuma izmēri ir 16 metri garumā un 8 metri platumā. Laukums ir sadalīts divās vienādās daļās ar tīklu, kas novietots tieši laukuma vidū. Katras laukuma puses izmēri ir 8×8 metri.

Papildus spēles laukumam, ap to ir jābūt brīvajai zonai vismaz 3 metru platumā katrā pusē un 5-6 metri aiz gala līnijām. Brīvā zona nodrošina drošu spēles norisi un ļauj spēlētājiem pārvietoties ārpus laukuma robežām, piemēram, cīnoties par bumbu.

Laukums ir jāizveido uz līdzenas smilšu virsmas, kuras slānis ir vismaz 40 cm biezs. Smiltīm jābūt izsijātām un attīrītām no akmeņiem, gliemežvākiem un citiem priekšmetiem, kas var apdraudēt spēlētāju drošību.

Laukuma marķējuma līnijas

Pludmales volejbola laukuma robežas iezīmē ar marķējuma līnijām, kas kontrastē ar smilšu krāsu. Visas līnijas ir 5 cm platas un iekļautas laukuma izmēros. Laukums tiek sadalīts šādās daļās:

  • Divas sānu līnijas (8 m) un divas gala līnijas (16 m) iezīmē laukuma ārējās robežas.
  • Vidus līnija sadala laukumu divās vienādās daļās un stiepjas zem tīkla no vienas sānu līnijas līdz otrai.
  • Uzbrukuma līnijas tiek iezīmētas paralēli vidus līnijai 3 metru attālumā katrā laukuma pusē.

Serves zona atrodas aiz katras gala līnijas un ir 8 metrus plata – tā stiepjas visu laukuma platumā. Spēlētāji izpilda servi, stāvot jebkurā serves zonas vietā.

Brīvā zona ap laukumu

Ap pludmales volejbola laukumu jānodrošina brīvā zona, kas ir vismaz 3 metrus plata katrā pusē gar sānu līnijām un 5-6 metrus plata aiz gala līnijām. Šī platība ir būtiska drošai spēles norisei, ļaujot spēlētājiem pārvietoties un cīnīties par bumbām arī ārpus laukuma robežām.

Brīvajā zonā nedrīkst atrasties nekādi šķēršļi, piemēram, soliņi, tribīnes, apgaismojuma stabi vai citi objekti, kas var traucēt spēles norisi vai apdraudēt spēlētāju drošību. Tai jābūt klātai ar smiltīm līdzīgi kā spēles laukumam.

Pareizu laukuma izmēru un brīvās zonas ievērošana ir vitāli svarīga godīgai un drošai pludmales volejbola spēlei. Marķējuma līnijām jābūt skaidri saredzamām un precīzi iezīmētām. Profesionālās sacensībās laukuma izmērus un marķējumu rūpīgi pārbauda sacensību tiesneši un organizatori.

Pludmales volejbola noteikumi

Papildus laukuma izmēriem un marķējumam, ir vēl vairāki svarīgi pludmales volejbola noteikumi, kas jāievēro spēles laikā. Šie noteikumi attiecas uz spēles laukumu, tīkla specifikācijām, komandas sastāvu un punktu skaitīšanas sistēmu.

Spēles laukuma virsma

Pludmales volejbola spēle notiek uz smilšu laukuma. Smilšu slāņa biezumam jābūt vismaz 40 centimetriem, tas nodrošina pietiekamu amortizāciju lecot un krītot. Smiltīm jābūt izsijātām, attīrītām no akmeņiem, gliemežvākiem vai citiem cietiem priekšmetiem, kas var traumēt spēlētājus.

Tāpat smilšu virsmai jābūt līdzenai un vienādai visā laukumā. Ja spēles laikā veidojas bedres vai nelīdzenumi, tos nekavējoties jānolīdzina, lai nepieļautu spēlētāju savainojumus vai traucējumus spēles gaitai.

Tīkla augstums un specifikācijas

Volejbola tīkls atdala laukumu divās vienādās daļās. Tīklam jāatbilst šādām specifikācijām:

  • Tīklam jābūt 8,5 metrus garam un 1 metru platam.
  • Tīkla augšējā mala jānostiprina ar 7-10 cm platu lentu visā tā garumā.
  • Tīkla linča acis nedrīkst pārsniegt 10×10 cm.
  • Tīkla vertikālais augstums vīriešu sacensībās ir 2,43 metri, bet sieviešu sacensībās – 2,24 metri.

Tīkla stabiem jābūt novietotiem 0,7-1,0 metru attālumā ārpus sānu līnijām katrā laukuma pusē. Stabiem jābūt 2,55 metrus augstiem ar regulējamu augstumu, lai varētu precīzi nostādīt tīklu nepieciešamajā augstumā.

Serves zona un apgaismojums

Serves zona ir laukuma daļa aiz gala līnijas 8 metru platumā – tā aizņem visu laukuma platumu. Spēlētāji serve uz pretējās komandas laukuma pusi no jebkuras vietas serves zonā aiz gala līnijas.

Lai nodrošinātu labu spēles redzamību diennakts tumšajā laikā, pludmales volejbola laukums jāaprīko ar piemērotu apgaismojumu. Apgaismojumam jānodrošina vienmērīgs spēles laukuma un tā tuvākās apkārtnes apgaismojums, sasniedzot 1000-1500 luksu gaismas intensitāti 1 metra augstumā virs laukuma virsmas. Gaismas avotiem jābūt izvietotiem tā, lai tie neapžilbinātu spēlētājus serves vai spēles laikā.

Spēles elementi un komandas struktūra

Pludmales volejbola spēlē piedalās divas komandas, katrā pa diviem spēlētājiem. Spēles mērķis ir nosist bumbu pretinieku laukuma pusē, nepieļaujot tās nokļūšanu savā laukuma pusē. Spēlei raksturīgi ātra tempa izspēles elementi – serves, piespēles, uzbrukumi un aizsardzība.

Komandas sastāvs un lomas

Katrā pludmales volejbola komandā ir divi spēlētāji – viens no viņiem ir komandas kapteinis. Kapteinim ir tiesības komunicēt ar tiesnešiem un pārstāvēt komandas intereses strīdīgās situācijās. Tā kā laukumā ir tikai divi spēlētāji, visiem jāprot veikt gan uzbrukuma, gan aizsardzības funkcijas un jāspēj nosegt viss laukums.

Pirms spēles sākuma katrai komandai jāiesniedz pieteikums, norādot spēlētāju vārdus un kreklu numurus. Spēles laikā spēlētājiem jāvalkā atbilstoša sporta forma – šorti vai bikini tipa apģērbs un krekli ar numuriem.

Punktu iegūšana un uzvaras noteikumi

Pludmales volejbolā spēlē līdz uzvarētā trīs setu (izņemot izslēgšanas spēlēs, kur spēlē līdz divu setu uzvarai). Lai uzvarētu setu, komandai jāiegūst vismaz 21 punkts ar divu punktu pārsvaru pār pretinieku. Ja rezultāts ir neizšķirts 20:20, spēle turpinās līdz divu punktu starpībai.

Punktu var gūt gan uzbrūkot (nosist bumbu pretinieka laukumā), gan pretiniekam kļūdoties (neuzņemt servi, nosist bumbu autā utt.). Pēc katra izspēlēta punkta, servēšanas tiesības pāriet uzvarējušajai komandai, kuras spēlētāji maina pozīcijas laukumā (pulksteņrādītāja virzienā).

Situācijā, kad pretinieks sit bumbu, kas pieskaras laukumam, kļūst aizsniedzama, bet netiek uzņemta, punkts tiek piešķirts uzbrūkošajai komandai. Ja bumba pieskaras laukuma līnijai, tā tiek uzskatīta par iekšā. Pēc katras izspēles laukums jāizlīdzina.

Uzvedības prasības un sodi

Pludmales volejbola spēlētājiem jāievēro godīgas spēles principi un jāizrāda cieņa pret pretiniekiem, partneriem, tiesnešiem un skatītājiem. Aizliegta rupju vārdu lietošana, apvainojumi, fiziski draudi vai jebkāda cita nesportiska rīcība. Tāpat nedrīkst apzināti kavēt vai traucēt spēli.

Par uzvedības noteikumu pārkāpumiem tiek piešķirti sodi:

  • Pirmais pārkāpums – mutisks brīdinājums caur komandas kapteini.
  • Otrais pārkāpums – dzeltena kartīte un punkts pretiniekiem.
  • Trešais pārkāpums – sarkanā kartīte un sets pretiniekiem.
  • Atkārtoti rupji pārkāpumi – izslēgšana no spēles vai sacensībām.

Spēlētāju pienākums ir arī ievērot formas prasības, savlaicīgi ierasties uz spēli, ievērot pārtraukumu ilgumu starp setiem un izpildīt tiesnešu norādījumus. Par šo prasību pārkāpšanu var tikt piešķirti brīdinājumi vai sodi līdzīgi kā par nesportisku uzvedību.

Pludmales volejbola laukuma izmēru un spēles noteikumu ievērošana ļauj spēlētājiem pilnībā izpaust savas tehniskās un taktiskās prasmes, kā arī garantē godīgu spēles norisi. Spēlējot atbilstoši noteikumiem, pludmales volejbols sniedz pozitīvu fizisku, emocionālu un sociālu pieredzi gan spēlētājiem, gan skatītājiem.

Photo of author

Kevin Iceberg

As a passionate hockey analyst and writer, I cover all aspects of the sport, from game strategies to player profiles. My goal is to provide fans with in-depth insights and keep them connected to the exciting world of hockey.