Badmintona laukuma izmēri
Badmintona laukums ir taisnstūra formas, ar standarta izmēriem, kas nodrošina vienādu spēles pieredzi jebkurā vietā. Laukuma garums ir 13,40 metri un platums – 6,10 metri. Tas ir sadalīts divās kvadrātveida pusēs pa 6,70 metriem.
Laukums ir norobežots ar 40 mm platām līnijām, kas iekļautas laukuma izmēros. Visas līnijas ir viegli pamanāmas un kontrastē ar laukuma seguma krāsu.
Badmintona laukuma izmēri vienspēlēm
Vienspēļu badmintona laukuma izmēri ir 13,40 metri garumā un 5,18 metri platumā. Tīkls sadala laukumu divās 6,70 metru pusēs. Servēšanas līnija atrodas 1,98 metrus no tīkla katrā laukuma pusē.
Vienspēlēs tiek izmantotas divas papildus līnijas gar sānu malām, lai noteiktu laukuma robežas. Šīs līnijas atrodas 0,46 metru attālumā no dubultspēļu sānu līnijām.
Badmintona laukuma izmēri dubultspēlēm
Dubultspēlēs badmintona laukuma izmēri ir 13,40 metri garumā un 6,10 metri platumā. Sānu līnijas tiek pagarinātas, salīdzinot ar vienspēlēm. Aizmugurējās līnijas vienspēlēs un dubultspēlēs ir identas.
Dubultspēļu servēšanas līnijas atrodas 0,76 metrus no centra līnijas katrā pusē, veidojot “servēšanas kvadrātu” 1,52 x 3,05 metru izmērā.
Badmintona laukuma marķējums
Laukuma līnijas ir bieži dzeltenā vai baltā krāsā, nodrošinot labu kontrastu ar laukuma segumu. Marķējums ietver centra, priekšējās, aizmugurējās un sānu līnijas.
Centra līnija sadala laukumu labajā un kreisajā pusē, sākot ar servēšanas zonu. Vienspēlēs šo zonu ierobežo sānu līnijas, bet dubultspēlēs – dubultspēļu sānu līnijas. Aiz aizmugurējās līnijas var būt papildus brīva telpa, vismaz 1,5 metru plata.
Badmintona laukuma segums un tīkla augstums
Badmintona laukuma seguma kvalitāte un tīkla augstums ietekmē spēles gaitu un komfortu. Ir svarīgi nodrošināt atbilstošu virsmu un pareizu tīkla novietojumu.
Badmintona laukuma seguma veidi
Badmintonu var spēlēt uz dažādām virsmām, taču vairumā starptautisko sacensību tiek izmantots speciāls sintetisks segums. Labam badmintona laukumam ir amortizējoša un neslīdoša virsma, kas nodrošina ātru un ērtu pārvietošanos.
Populārākie badmintona laukumu segumi:
- PVC grīdas segums – elastīgs, ilgmūžīgs un vienkārši kopjams
- Koka grīdas segums – labs spēlētājiem, bet prasa rūpīgāku apkopi
- Gumijas vai poliuretāna pamatne ar vairākiem slāņiem
Badmintona laukuma segumam jābūt gaiši krāsotam, lai nodrošinātu kontrastu ar balto volānu. Visbiežāk tas ir zaļā vai zilā krāsā.
Badmintona tīkla augstums
Tīklam badmintonā jābūt nostiprinātam 1,55 metru augstumā tā centrā, bet tīkla augstums abos galos pie stabiņiem ir 1,52 metri. Tīkla augšdaļa ir apšūta ar 75 mm platu baltu lenti, kas satur tīklu.
Tīkla stabiņi tiek novietoti uz dubultspēļu sānu līnijām, pat ja notiek vienspēle. To augstums ir fiksēts un paaugstinājumi nav atļauti.
Badmintona spēles noteikumi
Līdz ar pareizajiem laukuma izmēriem, ir svarīgi ievērot arī badmintona spēles pamatnoteikumus.
Punktu skaitīšana
Katrs seta uzvarētājs tiek noteikts līdz 21 punktam, izņemot gadījumus, kad ir neizšķirts 20-20.
Punktus iegūst pēc katra izspēlēta gājiena, neatkarīgi no tā, kurš servēja. Ja pie rezultāta 20-20 viena puse iegūst divu punktu pārsvaru, tā uzvar setu. Ja rezultāts kļūst 29-29, puse, kas iegūst 30. punktu, uzvar setu.
Spēli uzvar labākais no trim setiem (divos uzvarētos uzvar). Nepieciešamības gadījumā tiek spēlēts izšķirošais trešais sets.
Spēles sākums un servēšana
Pirms spēles sākuma tiek izlozēts, kurš spēlētājs vai puse servēs pirmā. Servētājs un saņēmējs nostājas pa diagonāli pretējos servēšanas laukumos.
Servējot jāatrodas servēšanas zonā un jāsit pa volānu augšupejošā kustībā, lai tas vispirms šķērsotu tīklu. Ja tiek trāpīts tīklā vai ārpus laukuma, servētājs zaudē gājienu.
Spēles pārtraukumi un maiņas
Kad viena puse sasniedz 11 punktus setā, tiek ņemta īsa pauze (60 sekundes) un puses mainās laukuma pusēm.
Starp setiem ir atļauta 2 minūšu pauze. Spēlētāju maiņa notiek tikai starp setiem un katrs spēlētājs drīkst spēlēt tikai vienā pozīcijā (izņemot gadījumus, ja tiek nomainīts spēlētājs).