Strītbola laukuma izmēri un oficiālie standarti
Strītbols ir dinamisks un ātrs 3 pret 3 basketbola veids, kas tiek spēlēts uz mazāka izmēra laukuma ar īpašiem noteikumiem. Lai nodrošinātu standartizētu spēles kvalitāti dažādos turnīros un sacensībās, Starptautiskā basketbola federācija (FIBA) ir noteikusi oficiālus strītbola laukuma izmērus un citas prasības.
FIBA noteikumi un prasības
Saskaņā ar FIBA oficiālajiem standartiem, 3×3 basketbola laukums ir taisnstūra formas laukums ar šādiem izmēriem:
- Laukuma garums: 15 metri
- Laukuma platums: 11 metri
Laukumā ir tikai viens grozs, kurš ir novietots laukuma centrā. Metieni, kas izdarīti no iekšpuses, dod 1 punktu, bet metieni, kas izpildīti no ārlaukuma, dod 2 punktus. Svarīgi atzīmēt, ka treneris spēles laikā nevar atrasties laukumā, bet gan tam jāatrodas ārpus laukuma.
Laukuma izmēri un segums
Lai gan strītbola laukuma izmēri ir mazāki nekā tradicionālajam basketbolam, laukuma segumam ir tikpat liela nozīme spēles kvalitātei. FIBA iesaka izmantot augstas kvalitātes basketbola laukuma segumu, piemēram, Enlio Elite FIBA 3×3 Official. Šis segums nodrošina optimālu saķeri, amortizāciju un izturību, kas ir īpaši svarīgi intensīva 3×3 spēles ritma apstākļos.
Tāpat laukumā jābūt skaidri iezīmētām līnijām, kas norāda laukuma robežas, soda laukumu un 2 punktu metienu zonu. Precīzi iezīmētas līnijas palīdz spēlētājiem un tiesnešiem precīzi noteikt spēles situācijas un pieņemt pareizus lēmumus.
Spēles noteikumi un organizācija
Punktu skaitīšana un spēles laiks
Spēles laiks ir 10 minūtes, taču spēle var noslēgties ātrāk, ja viena no komandām sasniedz 21 punktu. Ja pēc 10 minūtēm rezultāts ir neizšķirts, tiek spēlēts papildlaiks līdz pirmajiem gūtajiem punktiem.
Punktu skaitīšana strītbolā atšķiras no tradicionālā basketbola – metieni no groza tuvuma dod 1 punktu, bet metieni aiz 2 punktu līnijas dod 2 punktus. Šī punktu sistēma veicina dinamisku spēli un pielāgošanos 3×3 basketbola laukuma īpatnībām.
Tehniskais zaudējums un laika vilcināšana
Strītbola spēlē katrai komandai jābūt vismaz 3 spēlētājiem, citādi tiek piešķirts tehniskais zaudējums. Tas tiek fiksēts kā W-0 vai 0-W rezultāts. Pēc sestās komandas piezīmes, katrs nākamais pārkāpums arī tiek uzskatīts par tehnisku.
Laika vilcināšana nav pieļaujama – pēc iespējas ātrāk jāizpilda metiens, ne vēlāk kā 12 sekunžu laikā. Katrai komandai ir atļauts viens 30 sekunžu pārtraukums.
Protestu procedūra un komandu klasifikācija
Gadījumā, ja komanda vēlas iesniegt protestu par spēles rezultātu vai gaitu, tai 30 minūšu laikā jāiesniedz rakstisks paskaidrojums. Galīgo lēmumu pieņem strītbola tiesnešu brigāde.
Komandu klasifikācija turnīros tiek noteikta pēc uzvarēto spēļu skaita un gūtajiem punktiem. Par divām nesportiskām piezīmēm spēlētājs var tikt diskvalificēts no sacensībām.
Speciālie noteikumi U12 grupām
Grozs un uzbrukuma laiks
U12 grupām, kurās piedalās spēlētāji līdz 12 gadu vecumam, tiek piemēroti pielāgoti noteikumi. Groza augstums ir samazināts līdz 2,60 metriem, kā arī nav nepieciešams ievērot konkrētu uzbrukuma laiku. Tas ļauj jaunajiem basketbolistiem spēlēt atbilstoši viņu fiziskajām spējām un vairāk koncentrēties uz spēles pamatprincipu apgūšanu.
Sporta inventārs un infrastruktūra
Treniņu un tiesnešu inventārs
Kvalitatīvs sporta inventārs ir vitāli svarīgs gan treniņos, gan oficiālajās spēlēs. Nepieciešams pietiekams skaits bumbu, konusu, marķieru un citu palīglīdzekļu. Tiesnešu ekipējumā ietilpst hronometri, rezultātu tablo, skaņas signāli un citas ierīces, kas palīdz taisnīgi vadīt spēli.
Sporta zāles un stadioni
Sporta zāles un stadioni ir galvenās strītbola norišu vietas. Mūsdienīgas zāles ir aprīkotas ar augstas kvalitātes grīdas segumu, piemērotu apgaismojumu un ventilāciju. Lielākiem strītbola turnīriem nepieciešami arī LED ekrāni, videonovērošana un citi tehniskie risinājumi, lai nodrošinātu augstas kvalitātes translāciju un ļautu skatītājiem labāk just spēles emocijas.
Kvalitatīvi sporta laukumi, aprīkojums un infrastruktūra veicina strītbola attīstību un popularitāti, kā arī ļauj sportistiem uzrādīt savus labākos rezultātus. Ievērojot FIBA standartus un rekomendācijas, strītbola laukumi un sacensības paver iespējas aizvien vairāk jauniešiem un pieaugušajiem sportistiem iesaistīties šajā aizraujošajā un dinamisakajā sporta veidā.