Volejbola laukuma izmēri: viss, kas jāzina

Volejbols ir aizraujošs un dinamisks sporta veids, kas pieprasa ne tikai fizisku spēku un izturību, bet arī stratēģisku domāšanu un komandas sadarbību. Lai pilnvērtīgi spēlētu volejbolu, ir svarīgi izprast laukuma uzbūvi, aprīkojumu un spēles noteikumus. Šajā rakstā mēs apskatīsim visus būtiskos aspektus, kas saistīti ar volejbola laukuma izmēriem un iekārtošanu.

Volejbola laukuma izmēri un apraksts

Volejbola laukums ir taisnstūra formas laukums ar noteiktiem izmēriem, kas paredzēts volejbola spēlei. Laukuma garums ir 18 metri, bet platums – 9 metri. Laukums ir sadalīts divās vienādās daļās ar tīklu, kas atrodas tieši laukuma vidū.

Standarta volejbola laukuma izmēri

Standarta volejbola laukuma izmēri ir šādi:

  • Laukuma garums: 18 metri
  • Laukuma platums: 9 metri
  • Serves zonas dziļums: 6 metri (3 metri aiz gala līnijas katrā laukuma galā)
  • Brīvās zonas platums: 3 metri (apkārt laukumam)

Laukuma virsma var būt dažāda – zāle, smilts, koks vai sintētiskais segums. Svarīgi, lai virsma būtu līdzena un droša spēlētājiem.

Tīkla augstums un tā variācijas

Tīkls ir novietots vertikāli virs laukuma centra līnijas, sadalot laukumu divās vienādās daļās. Tīkla augšējā mala ir nostiprināta ar trosēm pie stabiem, kas atrodas 0,5-1,0 metru attālumā no sānu līnijām.

Tīkla augstums atšķiras vīriešu un sieviešu sacensībās:

  • Vīriešiem: 2,43 metri
  • Sievietēm: 2,24 metri

Jaunāku spēlētāju grupām tīkla augstums var tikt samazināts atbilstoši vecumam un prasmēm:

Vecuma grupaZēniMeitenes
14 gadi un jaunāki2,24 m2,12 m
12 gadi un jaunāki2,12 m2,00 m

Volejbola laukuma aprīkojums

Lai iekārtotu volejbola laukumu, ir nepieciešams atbilstošs aprīkojums – stabi, troses, tīkls un citi piederumi. Pareiza laukuma sagatavošana nodrošinās drošu un patīkamu spēles pieredzi.

Nepieciešamie stabi un troses

Volejbola laukuma izveidei ir vajadzīgi divi stabi, kas balsta tīklu. Stabi ir jānovieto 0,5-1,0 metru attālumā no sānu līnijām. Stabi ir jānostiprina stabili un vertikāli, izmantojot atbilstošus uzstādīšanas piederumus.

Virs stabiem ir jāuzstāda metāla troses, kas balstīs tīklu. Ieteicams izmantot nerūsējošā tērauda troses, lai nodrošinātu to izturību pret laika apstākļiem.

Smilts un darba instrumenti

Ja volejbola laukums tiek veidots uz smilšu pamatnes, ir svarīgi rūpīgi sagatavot laukuma virsmu. Smiltīm jābūt tīrām, vienāda izmēra un bez akmeņiem vai citiem priekšmetiem, kas var apdraudēt spēlētājus.

Smilšu līdzināšanai un izkaisīšanai būs nepieciešami dažādi darba instrumenti, piemēram:

  • Grābekļi smilšu izlīdzināšanai
  • Lāpstas smilšu pārvietošanai
  • Veltnis smilšu noblietēšanai
  • Līmeņrādis laukuma virsmas pārbaudei

Regulāra laukuma apkope un smilšu irdināšana pirms spēlēm nodrošinās labu laukuma kvalitāti.

Volejbola spēles noteikumi

Lai pilnvērtīgi izbaudītu volejbola spēli, ir svarīgi izprast galvenos spēles noteikumus. Tie ietver spēlētāju skaitu, setu izspēles kārtību un citus būtiskus aspektus.

Spēlētāju skaits un lomas

Katrā volejbola komandā ir seši spēlētāji laukumā. Vienlaicīgi laukumā drīkst atrasties tikai seši spēlētāji. Katram spēlētājam ir sava loma un atbildība spēles laikā:

  • Trīs spēlētāji atrodas priekšējā līnijā pie tīkla (zonas 2, 3 un 4)
  • Trīs spēlētāji atrodas aizmugures līnijā (zonas 1, 6 un 5)
  • Cēlājs (parasti zona 2 vai 3) ir atbildīgs par piespēli sitējam
  • Centra spēlētājs (zona 3) ir galvenais blokā un uzbrukumā pie tīkla
  • Libero ir specializēts aizsardzības spēlētājs, kurš var aizstāt jebkuru aizmugures līnijas spēlētāju

Setu skaits un spēles ilgums

Volejbola spēle notiek līdz trīs uzvarētiem setiem. Sets tiek izcīnīts līdz 25 punktiem ar vismaz divu punktu pārsvaru. Izņēmums ir piektais izšķirošais sets, kas tiek spēlēts līdz 15 punktiem.

Spēles laiks var būt ļoti atšķirīgs atkarībā no komandu līmeņa un sacensību veida:

  • Augsta līmeņa spēle parasti ilgst 60-90 minūtes
  • Rekreatīva līmeņa spēle var ilgt 45-60 minūtes
  • Starp setiem ir īsi pārtraukumi komandu maiņai un atpūtai
  • Katrai komandai ir tiesības pieprasīt divus 30 sekunžu pārtraukumus katrā setā

Volejbola bumbas izmēri un svars

Volejbola bumba ir viens no galvenajiem spēles elementiem, tādēļ ir svarīgi izvēlēties atbilstoša izmēra un svara bumbu. Pareiza bumbas izvēle nodrošinās labāku spēles kontroli un precizitāti.

Standarta bumbas parametri

Oficiālajās volejbola sacensībās tiek izmantotas bumbas, kas atbilst Starptautiskās volejbola federācijas (FIVB) standartiem:

  • Apkārtmērs: 65-67 centimetri
  • Svars: 260-280 grami
  • Iekšējais spiediens: 0,30-0,325 kg/cm²
  • Materiāls: sintētiska āda ar iekšēju gumijas vai līdzīga materiāla karkasu

Treniņos un rekreatīvās spēlēs var tikt izmantotas dažādas bumbas atkarībā no vēlamās spēles intensitātes un spēlētāju līmeņa. Jaunākiem spēlētājiem var būt piemērotākas nedaudz vieglākas un mīkstākas bumbas.

Volejbola laukuma zonas un to funkcijas

Volejbola laukums ir sadalīts vairākās zonās, katrai no tām ir sava nozīme spēles gaitā. Izprotot zonu funkcijas, spēlētāji var efektīvāk organizēt savu darbību laukumā.

Serves zona un uzbrukuma zona

Serves zona ir 9 metrus plata josla aiz katras gala līnijas. No šīs zonas spēlētāji izpilda servi, lai uzsāktu izspēli. Uzbrukuma zona ir 3 metrus plata josla pie tīkla katrā laukuma pusē. Šajā zonā priekšējās līnijas spēlētāji drīkst izpildīt uzbrukuma sitienu vai bloķēt pretinieka sitienu.

Aizsardzības zona un maiņas zona

Aizsardzības zona ir laukuma daļa aiz uzbrukuma zonas, kur spēlētāji gatavojas aizstāvēt savu laukumu pret pretinieka uzbrukumiem. Aizmugures līnijas spēlētājiem ir svarīga loma bumbu pieņemšanā un aizsardzībā.

Maiņas zona atrodas pie katras komandas soliņa, kur spēlētāji drīkst veikt maiņas. Maiņas zonas platums ir 3 metri, un tā stiepjas no laukuma sānu līnijas līdz komandas soliņa tālākajai malai. Spēlētāju maiņa notiek tikai caur šo zonu.

Laukuma zonu robežas parasti tiek iezīmētas ar līnijām vai lentām, lai spēlētāji un tiesneši varētu viegli orientēties. Precīza laukuma iezīmēšana ir būtiska godīgas spēles nodrošināšanai.

Apgūstot volejbola laukuma izmērus, aprīkojumu un spēles noteikumus, jūs būsiet gatavi doties laukumā un izbaudīt šo aizraujošo sporta spēli. Neatkarīgi no tā, vai spēlējat profesionāli vai tikai atpūtas nolūkos, volejbols sniedz lielisku iespēju uzlabot fizisko formu, attīstīt komandas garu un vienkārši labi pavadīt laiku. Tādēļ nekavējieties – sameklējiet tuvāko volejbola laukumu un dodieties spēlēt!

Photo of author

Kevin Iceberg

As a passionate hockey analyst and writer, I cover all aspects of the sport, from game strategies to player profiles. My goal is to provide fans with in-depth insights and keep them connected to the exciting world of hockey.